Posted on

Obsah

Přijít si na slušné peníze vhodně zvolenou investicí zní jako jednoduchá záležitost, nicméně je to trochu složitější. Musíte mnoho znát a vyznat se, jinak většinou proděláte.

Chcete-li se i přesto vrhnout do investování, minimálně na začátku byste si měli zvolit něco jednoduššího. Ideální je pro začínající laiky zlato.

Ujistěte se, že si to můžete dovolit

Mnoha investorům začátečníkům se jejich první krůčky příliš nepovedly. Většinou je vytrestala špatně zvolená komodita, jejímuž postavení na akciovém trhu příliš nerozuměli. Dost z nich se také spálilo použitím financí, jež nebyly tak úplně k volné, ale byly určeny k něčemu jinému, třeba na zaplacení dovolené.

Nezaplacená dovolená není zase taková katastrofa, i doma je hezky. Ovšem pokud byste třeba investovali peníze odložené na splátku domu nebo auta, nejspíše byste si zadělali na závažný problém.

Ne všechny investice se vrátí během pár dní, s tím není možné kalkulovat. Jistota návratnosti u jakékoliv investice neexistuje. Vždy jde o risk. Proto se doporučuje kupovat zlato, jelikož jde o symbol stability i v nestabilním investičním světě.

Využívá se ve velkém množství

Všechny vzácné kovy jako jsou zlato, stříbro, platina a jiné mají velkou hodnotu, a to už jen z toho titulu, že je jich prostě malé množství. Zlato má však tu výhodu, že je velmi žádané i v jednom z nejvíce rozvíjejících se odvětví na planetě, a sice v elektroprůmyslu.

Žlutý kov totiž krom jiného skvěle vodí elektrický proud. Existuje jen málo materiálů, co se mu mohou v tomto ohledu rovnat. Vzhledem k tomu, že jde o docela drahou a svým způsobem nedostatkovou surovinu, využívá se hlavně k výrobě prémiových zařízení. V levných výrobcích tak zlato většinou nenajdete, ovšem máte-li mobilní telefon či tablet za pár desítek tisíc, pravděpodobně je část jejich vodičů vyrobena právě ze zlata.

Nakoupit můžete mince i slitky

Chcete-li investovat do zlata, nemůžete to udělat prostřednictvím drahých šperků. K tomuto účelu se využívají zlaté slitky a investiční mince.

Slitky mají výhodu ve vyšší hodnotě. Abyste získali velké jmění ve zlatě, nemusíte jich koupit mnoho. Někdy dokonce stačí i jedna cihlička z ryzího zlata. Z pochopitelných příčin si můžete pořídit i levnější slitky mající hodnotu třeba pět nebo deset tisíc. Není to příliš efektivní řešení, jelikož více slitků pohromadě může zabírat zbytečně mnoho místa.

Pro investice menšího rázu se spíše používají mince. Jsou daleko drobnější, a tudíž skladnější. Mnohdy se jedná o velice pěkné kousky, jež disponují zajímavými rytinami. Někdy je na mincích zobrazena krajina, jindy nějaký významný památník či panovník. V tomto ohledu vede Karel IV. Mince s jeho podobiznou již vycházejí dlouho.

Vhodný úkryt

Zlato je jeden z nejcennějších kovů, takže není dobré ho mít pohozené jen tak na stole nebo na pohovce. Ovšem ani úkryt ve formě šuplíku či almary nemusí být dostatečný. Hlavně v případě většího jmění není dobré riskovat a je prozíravější ho raději ukrýt do trezoru.

Trezor samotný nemusí být žádná extra třída, ale na druhou stranu by se nemělo jednat ani o žádný podřadný kousek, do kterého se dá vloupat sponkou na vlasy.

Alternativou k domácímu trezoru může být úschovna v bance. Ty už dnes nikdo fyzicky nevykrádá, takže jde o zdánlivě ideální řešení. Ovšem opravdu jen zdánlivě, jelikož banka bude požadovat poplatky za úschovu. A ty nejsou zrovna marginální.

Nenakupujte někde načerno

Zlato je vhodné nakupovat pouze u prověřených obchodníků. Jenom tak budete mít jistotu, že nepořídíte zajíce v pytli. V našich zeměpisných šířkách je takovým místem kupříkladu Česká mincovna. Ta má v nabídce nejen zlaté mince, ale rovněž i cihličky. Nákup můžete uskutečnit buďto na jedné z poboček, případně využít internetový obchod.