Posted on

Zajistit se na horší časy, dokonce nejen na stáří, ale i na dobu nemoci či pro krizové situace, se ukázalo být skutečně nezbytnou. Jak na to?

Už jme naznačili, že dobrou investicí je zlato. Zatímco majitelé akcií i nemovitostí akorát tak sledovali své ztráty, ti, kdo chytře investovali do zlata, naopak. Počítali zisk. Cena zlata dlouhodobě roste a v době koronavirové epidemie rostla ještě více. Dokonce natolik, že je dnes po investičním zlatě větší poptávka, než je nabídka. Mnozí sice prodávají, protože potřebují hotovost, to však nestačí. A prestižní rafinerie postihla v době koronaviru odstávka. Na výrobu najely až po dvou měsících. Na trhu je chybějící výroba znát. Investiční zlato v podobě zlatých slitků je nedostatkovým zbožím.

Kde se bere investiční zlato?

Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě slitků (cihel) nevyrábí. Na našem trhu proto hrají prim švýcarské rafinérie. Jsou jimi především PAMP, Valcambi a Argor-Heraues. Tyto rafinerie leží ve švýcarském kantonu poblíž italských hranic, a tak je koronavirová krize vyřadila z provozu.

Jak tedy v dnešní době do zlata investovat, když zlaté cihly, jak se investiční slitky rovněž nazývají, na trhu chybí? Druhou možností jsou zlaté investiční mince. Dobrou volbou jsou tradiční investiční mince Wiener Philharmoniker„Čeští investoři nyní objevují půvab investičních zlatých mincí Wiener Philharmoniker. Ty se razí ve Vídni z ryzího zlata v hmotnosti troyské unce (1 Oz) a menších,“ říká pan Palas, vedoucí prodejny v pražském Obecním domě, která tyto rakouské mince a další investiční zlato prodává.

„Největší zájem je o mince v originálním balení po 10 nebo 20 kusech. Vše je zapečetěné speciální fólií s hologramem. Klienti tak mají jistotu, že jejich mince jsou zbrusu nové, nedotčené,“ dodává Palas.

Proč zvolit raději investiční mince než slitky?

  • Nejnižší nominální hodnota mincí je již 5000 Kč.
  • Dají se v „malém“ nakupovat i prodávat.
  • Aktuálně jsou dokonce mírně levnější než zlaté slitky.
  • Jejich prodejní cena je stejná jako cena zlatých slitků.
  • Ani při nákupu investičních mincí neplatíte DPH.
  • Mají vyšší estetickou hodnotu než slitky.
  • Nákup mincí je diskrétnější – nemusí být číslovány jako slitky (dle zákona).