Posted on

V současné době je o investiční zlato nevídaný zájem, ostatně není se čemu divit, protože si udržuje hodnotu i během špatného ekonomického období. Zlato je označováno za bezpečný přístav, který slouží i jako zajištění proti inflaci. V následujících řádcích vám však prozradíme, proč byste si měli pohlídat cenu drahého kovu.

Investiční zlato je krizová komodita v době geopolitické nejistoty. Cena zlata často roste, když je důvěra ve vlády nízká. V letošním roce zahýbala s cenami žlutého kovu krize v Evropské unii.

České mincovny zlaté slitky nevyrábí

Pokud jste se rozhodli investovat do zlatých slitků, poohlédnout se musíte po produktech zahraničních rafinérií. Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna. Vzhledem k tomu, že je na českém trhu nabídka poměrně úzká, navíc převážně ze švýcarských rafinérií, je nezbytné si pohlídat i cenu.

Cena identických slitků se může u různých prodejců lišit klidně o deset procent, a proto je dobré poohlédnout se po nabídce u více společností.

Zlaté slitky jsou u nás dražší než v Německu

V České republice je investiční zlato v podobě slitků dražší než v Německu a Rakousku. Pohlídejte si tedy cenu, protože by se vám tak nákup mohl zbytečně prodražit. „Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ dodává Pavel Trtík z internetového obchodu zlate-mince.cz.

Pokud si říkáte, že stačí sledovat, jak se pohybuje cena zlata na komoditní burze, potom jste na omylu. Vedle komoditní burzy se zaměřte ještě na srovnávání cen prodejců. Obraťte se na takového, který nabízí nízkou cenu, ale zároveň na trhu působí dlouhá léta.

Investiční zlato je klíč k diverzifikaci portfolia, protože jakmile klesají akcie a další finanční nástroje, hodnota zlata stoupá. Myslete na budoucnost.